Zdědit nemusíte jen jmění, ale i vysoký cholesterol!

Strašák jménem vysoký cholesterol je jedním z rizikových faktorů, které se podílí na vzniku závažných srdečně-cévních onemocněních, jako jsou infarkt nebo cévní mozková příhoda. Mezi příčiny vysokého cholesterolu se neřadí pouze nezdravý životní styl, ale na jeho vzniku se může podílet i dědičnost. Jak poznat, že se to týká zrovna vás, a jak s tím naložit?

Zvýšená hladina cholesterolu

Pokud se bavíme o škodlivém zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, máme na mysli zvýšení takzvaného „zlého“ LDL cholesterolu. Naopak „hodný“ HDL cholesterol našemu tělu prospívá. Tyto látky tukové povahy nám přirozeně kolují v cévách – pokud však dojde ke zvýšení LDL cholesterolu nebo triglyceridů, dochází k poškození cévní stěny. Do té se cholesterol následně začne ukládat, a ta se tak stává tužší a tužší. Céva se postupně ucpává a zužuje se její průsvit. Vysoký cholesterol se tak podílí na vzniku kornatění tepen (aterosklerózy) a při úplném uzavření postižené cévy vznikají závažné komplikace v podobě infarktu či cévní mozkové příhody.

Familiární hypercholesterolémie

I když často může za zvýšený cholesterol nezdravý životní styl či jiné choroby a jejich dědičné předpoklady, existuje i vrozená porucha metabolismu tuků, která je vázána na různé geny. Ty můžeme zdědit od jednoho, či dokonce od obou rodičů. Tzv. familiární hypercholesterolémií trpí až 1 člověk z 250 a její zrádnost spočívá v tom, že probíhá zpočátku zcela bez příznaků. Nemocný proto často netuší, že má velmi zvýšený cholesterol již několik let, a přijde na to až v případě výskytu brzkých cévních komplikací či bolestí na hrudi a následným provedením laboratorního vyšetření. V některých případech se při této nemoci mohou na těle vyskytovat typická tuková ložiska, mezi která patří:

  • šlachové xantomy – ložiska tuků pod kůží, která můžeme nalézt na hřbetu ruky, na prstech nebo na Achillově šlaše,
  • xantelasmata – kožní útvary na očních víčkách, které mají nažloutlou barvu a nebolí,
  • arcus lipoides corneae – šedobílý prstenec kolem rohovky oka, který vzniká usazením tuků.

Největším pomocníkem je znalost nemocí, které se běžně vyskytují v rodině. Podezření na familiární hypercholesterolémii ve vás totiž může vyvolat fakt, že se u některého člena rodiny vyskytlo srdečně-cévní onemocnění, například infarkt, ve velmi mladém věku.

Při podezření na dědičnou formu vysoké hladiny cholesterolu navštivte lékaře

Jelikož jsou lidé s familiární hypercholesterolémií ohroženi vážnými zdravotními problémy již v mladém věku, je důležité při jakémkoliv podezření na výskyt této nemoci v rodině navštívit lékaře. Ten provede celkové vyšetření a odešle vás na krevní testy, které odhalí případné zvýšení cholesterolu. Podle výsledků se dále mohou doplnit další vyšetření, včetně vyšetření ostatních členů rodiny.

V případě potvrzené diagnózy je potřeba léčbu zahájit co nejdříve – nejlépe před výskytem komplikací, a to i u dětí okolo deseti let věku. Léčba musí být vedena zkušeným lékařem a být komplexní, což zahrnuje změnu životního stylu a důsledné užívání léků, např. ze skupiny statinů. Zde přinášíme několik tipů, co může změnit každý:

  • Přestat kouřit – kouření výrazně zvyšuje riziko smrtelných srdečně-cévních onemocnění, a to zejména v kombinaci se zvýšeným cholesterolem. Pokud se vám nedaří přestat kouřit, je potřeba vyhledat pomoc v poradně pro odvykání kouření.
  • Pravidelně se hýbat – doporučeno je alespoň 150 minut aerobního středně intenzivního cvičení týdně.
  • Stravovat se zdravě – při zvýšení cholesterolu je důležité omezit nasycené a přepálené tuky, cukrové výrobky a vysoce zpracované výrobky. Raději si dopřejte kvalitní čerstvé potraviny v podobě libového masa, ryb, olivového oleje, zeleniny, ovoce a ořechů.
  • Omezit konzumaci alkoholu.
  • Kvalitně a dostatečně spát.

Jak při familiární hypercholesterolémii může pomoci rutin?

Podle různých studií může bioflavonoid rutin snižovat riziko vzniku krevních sraženin, posílit cévy a zároveň snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi. Najdete ho v pohance, jablkách, citrusech, fících i zeleném čaji. Doplnit ho však můžete i lékem Ascorutinem. O jeho užívání se však vždy poraďte se svým lékařem.

(nit)

Zdroje:

  • https://www.healthline.com/health/familial-hypercholesterolemia
  • https://www.healthline.com/health/potential-benefits-of-rutin
  • https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/is-high-cholesterol-hereditary#causes

Nejnovější příspěvky

Téma

Cholesterol

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

LIPIZENTIN®

Doplněk stravy Lipizentin je zdrojem kvalitního koenzymu Q10