Zahoďte cigarety, srdce vám poděkuje

Kouření je většinou spojováno s dýchacími problémy a onemocněními plic. Cigarety ovšem negativně působí i na srdce. Pojďme si u příležitosti Světového dne bez tabáku připomenout, jak se srdci při odvykání od nich uleví.

Jak kouření ovlivňuje srdce a cévy?

Kouření subjektivně kuřákovi přináší pocit uvolnění či klidu, takže si má možnost užít chvilku pro sebe, pauzu v práci nebo cestu na autobus. V jeho těle se v tu chvíli ovšem děje úplný opak. Kouření totiž:

  • krátkodobě i dlouhodobě zvyšuje krevní tlak a tep,
  • snižuje obsah kyslíku v krvi,
  • zvyšuje šanci tvorby krevních sraženin, které mohou být příčinou infarktu či mrtvice,
  • poškozuje cévy.

To vše vede k tomu, že kuřáci mají dvakrát až čtyřikrát vyšší riziko srdečních onemocněních a dvakrát vyšší šanci, že zažijí mrtvici. Krevní sraženiny ohrožují více ženy, které užívají hormonální antikoncepci a současně kouří. Zároveň mohou negativní zdravotní dopady zažívat i pasivní kuřáci, tedy například kuřákovi členové domácnosti.

Na odvykání není nikdy není pozdě

Srdce kuřáka si uleví, ať už přestane kouřit po roce, či po dvaceti. Nikdy není příliš pozdě uhasit poslední cigaretu a dopřát svému tělu trochu opravdového klidu – toho bez cigaret.

  • Již 20 minut od poslední cigarety klesá tep.
  • Po 12 hodinách od poslední cigarety se snižuje obsah oxidu uhelnatého v krvi, takže se k orgánům a k srdci dostává více kyslíku.
  • Během 4 let od poslední cigarety se riziko mrtvice snižuje na úroveň nekuřáků.

Chraňte své srdce a cévy!

Pokud během odvykání chcete opravdu podpořit zdraví svého srdce, můžete zvážit využití volně prodejných přípravků. Pokud trpíte pocitem tíhy v nohou, bolestí, nočními křečemi v nohou nebo jejich otékáním, může být pro vás vhodný například Diozen. Jedná se o přípravek, který zvyšuje odolnost cév. Zároveň podporuje zpětný návrat krve v žilním systému.

Jak s odvykáním začít?

Cesta k nekuřáctví může být velmi dlouhá a náročná, a proto je důležité se na ni náležitě připravit. Namístě může být oslovit odborníka – osobně nebo přes telefon či internet. Vždy je důležité si jasně stanovit den D a náležitě se na něj připravit. Vyplatí se vám také nahradit rituály spojené s kouřením jinými činnostmi a oslovit i okolí s žádostí o pomoc. Obecně platí, že období Vánoc či Nový rok nejsou pro odvykání optimální, lepší je zvolit si klidné období bez stresu. Ohledně odvykání je možné se poradit v lékárnách, v centrech pro závislé na tabáku či na Národní lince pro odvykání.
Pokud znáte někoho v okolí, kdo o odvykání přemýšlí, nebo nad ním uvažujete sami, zkuste věnovat Světový den bez tabáku (31. května) zamyšlení nad tím, co cigarety do života nejen přináší, ale i co berou. Naslouchejte při tom nejen rozumu, ale i svému srdci.
(krif)

Zdroje:

  1. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/smoking-and-cardiovascular-disease
  2. https://www.fda.gov/tobacco-products/health-information/how-smoking-affects-heart-health