Za ucpané cévy nemohou jen tuky, ale i sladké limonády

„Ucpávání“ cév cholesterolem, odborně ateroskleróza, se v minulosti dávalo za vinu především nadměrné konzumaci tuků. Nyní je však již prokázáno, že na tento proces může mít vliv i celá řada dalších faktorů. Možná by vás ani nenapadlo, že jedním z nich je i zvýšený příjem cukrů ve stravě. Mimo jiné i formou sladkých limonád.

Když se v těle hromadí cukr…

Pojďme si to jednoduše vysvětlit: Při konzumaci cukrovinek se ze slinivky uvolní hormon inzulin, který cukr pomáhá převést z krve do buněk. Ale pokud je jíme často a hodně, slinivka produkuje inzulin stále a buňky si na něj zvykají, ztrácí na něj citlivost a on přestává fungovat. Slinivka se pak snaží vyprodukovat ještě více hormonu, ale tím jeho účinek jen dál slábne. Tento stav se jmenuje inzulinová rezistence. Inzulinu při ní sice máme v těle dost, ale nepůsobí, jak má. Cukr se v krvi hromadí a poškozuje naše cévy. Tento stav může trvat i desítky let. Nebolí nás, necítíme ho, ale způsobuje nadváhu, cukrovku druhého typu, vysoký krevní tlak a nemoci srdce a cév.

Srdce a cévy v ohrožení

Srdečně-cévní problémy (jako například infarkt nebo mozková mrtvice) se dříve dávaly za vinu hlavně konzumaci živočišných tuků. U osob s těmito chorobami se totiž našel v cévách zvýšený cholesterol a nasycené tuky, především ty živočišné. A protože byly na místě činu, dostaly automaticky nálepku viníka.

Ve skutečnosti je to ale složitější. Zdá se, že se cholesterol usazuje v místech poškození cév. K tomuto poškození vede nejčastěji dlouhodobý zánět, ke kterému může docházet v důsledku působení celé řady faktorů, které označujeme jako rizikové. Pokud se nám podaří ovlivnit některý z nich, dochází i k ovlivnění výskytu onemocnění. V praxi se proto rizikové faktory dělí na tzv. ovlivnitelné a neovlivnitelné.

Rizikové faktory aterosklerózy

Mezi neovlivnitelné rizikové faktory aterosklerózy patří:

  • věk (ateroskleróza je dlouhodobý proces, proto se její výskyt zvyšuje s věkem),
  • pohlaví (je prokázané, že muži mají výrazně vyšší riziko aterosklerózy než ženy do menopauzy – je to dáno ochranným efektem ženského pohlavního hormonu estrogenu),
  • genetické faktory, výskyt aterosklerózy u blízkých příbuzných,
  • osobní anamnéza srdečně-cévních onemocnění (pokud se u vás již ateroskleróza projevila postižením cév v jakémkoliv místě těla, hrozí vám zvýšené riziko, že se něco podobného může zopakovat kdekoliv jinde v cévním řečišti).

Vedle neovlivnitelných rizikových faktorů se na vzniku aterosklerózy podílí i faktory ovlivnitelné. Jejich znalost nám umožňuje včasné zasažení v případě potíží s aterosklerózou spojených i v její prevenci. Těchto faktorů existuje celá řada, mezi ty nejdůležitější se ale řadí:

  • tzv. dyslipidémie neboli neuspokojivě vysoké hladiny tuků v krvi,
  • kouření,vysoký krevní tlak,
  • nízká fyzická aktivita,
  • tzv. abdominální obezita (typ obezity, při které se tuk ukládá především v oblasti pasu a podbřišku, postihující hlavně muže),
  • cukrovka (především II. typu), inzulinová rezistence a porušená glukózová tolerance – nadměrné množství cukru v těle působí výše popsaným mechanismem a zapříčiňuje tím poškození cév.

Změnou životního stylu k ovlivnění aterosklerózy

Podle toho, jaký je rozsah aterosklerózy v těle, se proti ní volí konkrétní opatření. Prvním krokem by však vždy měla být změna životního stylu – díky znalosti rizikových faktorů se sami můžeme zamyslet nad tím, co bychom mohli udělat jinak, lépe.

  • Zaměřte se na dietu – pokuste se omezit pokrmy a nápoje s přidaným cukrem (například slazené limonády, dezerty a cukrovinky), vyhněte se nadměrné konzumaci soli a tuků s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Naopak ovoce a zelenina, rybí tuk či ořechy mají, co se týče aterosklerózy, pozitivní vliv.
  • Vyvarujte se kouření.
  • Dopřejte si pravidelně dostatečné množství pohybu.

V některých případech však samotná změna životního stylu nestačí a jsou vhodná další opatření – užívání léků, či dokonce operace. Lékař vám může předepsat například léky ke snížení tuků v krvi, léky proti vysokému tlaku či cukrovce nebo léky ovlivňující srážlivost krve. Některé léky si můžete pořídit i bez lékařského předpisu – například Ascorutin. Tyto tablety obsahující dvě léčivé látky – rutosid a kyselinu askorbovou, které mají pozitivní vliv na cévy. Mimo jiné působí protizánětlivě a upravují zvýšenou propustnost a lomivost krevních vlásečnic.

(rev: viv)

Zdroje:

  1. http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC91365.pdf&type=spc&as=ascorutin-spc
  2. Češka R., Tesař V., Dítě P., Štulc T. (eds). Interna. Triton: Praha, 2010

Nejnovější příspěvky

Téma

Cholesterol

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

LIPIZENTIN®

Doplněk stravy Lipizentin je zdrojem kvalitního koenzymu Q10