Vitamin C není zázrakem jen pro naši imunitu. Působí i na cévy

Vitamin C se běžně užívá (nejen) v zimních měsících zejména k posílení obranyschopnosti. Dle současných poznatků však hraje kyselina askorbová významnou roli i v prevenci onemocnění cév a srdce.

Vitamin C – účinná zbraň proti oxidačnímu stresu

V našem těle se denně vytváří nespočet tzv. volných radikálů (reaktivních forem kyslíku a dusíku). Ty jsou do určité míry nezbytné v řadě biochemických pochodů. Při nadprodukci ale mohou zahajovat řetězové reakce, které ústí v poškození buněk a tkání. Proti jejich působení (oxidačnímu stresu) nás naštěstí chrání tzv. antioxidanty, k nimž patří i vitamin C.

Oxidační stres je spojován (mimo jiné) s kornatěním tepen (aterosklerózou). Jejími rizikovými faktory jsou nedostatek pohybu a nevhodné stravování (obezita), kouření, vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka či vysoký krevní tlak. V časné fázi dochází k tvorbě tzv. tukových proužků a poruše funkce cévní výstelky (endotelu). Do cévní stěny putují bílé krvinky, tzv. monocyty, které se zde zachytávají. Stěny tepen postupně ztrácejí pružnost a zužuje se jejich průsvit.

Následkem aterosklerotických změn na věnčitých tepnách zásobujících srdce může být v nejhorším případě až infarkt myokardu. Pokud jsou aterosklerózou postiženy tepny zásobující mozek, může dojít až k náhlé cévní mozkové příhodě (mozkové mrtvici). Dle dostupných studií potlačuje vitamin C migraci monocytů do cévní stěny a zároveň působí jako prevence vysokého cholesterolu či krevního tlaku, a tedy i aterosklerózy celkově.

Nedostatek vitaminu C se odráží ve ztrátě pružnosti a pevnosti cév

Kyselina askorbová je dále nezbytná pro tvorbu kolagenu – vláknité bílkoviny, která je součástí (nejen) cévní stěny. Při jejím nedostatku ztrácí cévy (zejména vlásečnice) pevnost a pružnost, mohou se lámat a krvácet do kůže, sliznic či kloubů.

Nedostatek vitaminu C dříve způsoboval onemocnění zvané kurděje (skorbut). Trpěli jím hlavně námořníci, kteří během dlouhých zaoceánských plaveb neměli dostatečný přísun ovoce a zeleniny. Projevovalo se krvácením z nosu a dásní, vikláním a vypadáváním zubů, krvácením pod kůži, otoky, zhoršeným hojením ran a větší náchylností k infekcím. Dnes je naštěstí toto onemocnění ve vyspělých zemích spíše vzácností.

Obsah vitaminu C v potravě snižuje jejich skladování a tepelná úprava

Vitamin C si lidské tělo neumí samo vytvářet, a musí jej proto přijímat v potravě. Jeho nadbytek je vylučován močí, proto nepůsobí toxicky a je důležitý jeho pravidelný přísun. Přirozeným zdrojem kyseliny askorbové jsou ovoce (zejména citrusové a bobulové ovoce, kiwi), zelenina (papriky, brokolice, rajčata, brambory) a vnitřnosti. Jeho obsah je však v potravinách snižován jejich skladováním a tepelným zpracováním.

Doporučovaná denní dávka vitaminu C je kolem 75 miligramů. Vyšší příjem je vhodný např. v těhotenství nebo u kuřáků. Příjem vitaminu C ve stravě by měl být preferovanou cestou. Pokud to však není možné zajistit, poslouží k tomu doplňky stravy, jako např. Ascorutin. Užívá se k léčbě zvýšené lomivosti cév a krevních kapilár, hemoroidů, otoků dolních končetin a křečových žil či častého krvácení z nosu.

(mafi)

Zdroje:

  1. Tuček M. a kol. Hygiena a epidemiologie. Karolinum: Praha, 2013.
  2. Goepp J. Newly discovered health benefits of vitamin C. Life Extension 2008.
    Dostupné na https://www.lifeextension.com/magazine/2008/4/newly-discovered-benefits-of-vitamin-c.
  3. Elste V. Beyond immunity: vitamin C may significantly reduce the risk of cardiovascular mortality. DSM 2017.
    Dostupné na https://www.dsm.com/markets/human-nutrition/en/talking-nutrition/vitamin-c-reduce-risk-cardiovascular-mortality.html.
  4. Kol. autorů. Vitamin C can be helpful in improving blood vessel constriction. BOC SCIENCES BLOG 2015.
    Dostupné na https://www.bocsci.com/blog/index.php/vitamin-c-can-be-helpful-in-improving-blood-vessel-constriction/.