Trápí vás pocit těžkých nohou nebo vám občas otékají? Nemusí se jednat čistě o bolest, ale také o mravenčení, svědění, pálení kůže nohou i jejich neklid, což může být nepříjemné. Těžké a unavené nohy nás častěji sužují na jaře a v létě s příchodem teplejších dní a také v druhé polovině dne, především večer.
Proč zrovna v létě (a na jaře)?
Proč nás nepříjemnosti spojené s těžkými nohami trápí zrovna v horkých dnech? Teplo zpomaluje průtok krve, zároveň mnoho z nás nedodržuje pitný režim, a tak tělu hrozí dehydratace. V letních měsících také častěji cestujeme a dlouhé sezení v autě či letadle je pro otoky a záněty žil nohou rizikové.
Pocit těžkých nohou je zpravidla zapříčiněn žilní nedostatečností, která je způsobená nedokonalým zpětným návratem krve z dolních končetin a vede k jejímu městnání v této části těla.
Mezi nejčastější příčiny vzniku pocitu těžkých nohou řadíme:
- sedavé zaměstnání (řidiči, kancelářské práce),
- práce ve stoje, dlouhé postávání na místě,
- celkový nedostatek pohybu,
- dlouhé slunění a opalování,
- těhotenství,
- příliš těsné oblečení.
Každý z nás rád po celém dni uleví těžkým nohám a zvedne je nahoru, ale co když chceme pro své dolní končetiny udělat více?
Čemu se vyhnout?
Vyhněte se dlouhému nošení vysokých podpatků, ulevíte tím nejenom lýtkám namáhaným v podpatcích, ale nohám celkově. Také se vyvarujte příliš úzkých kalhot a legín. Velmi těsné oblečení může vést ke zhoršenému průtoku a návratu krve z nohou a také ke zmíněnému zadržování krve v dolních končetinách. Vyvarujte se také nadměrného slunění a místní aplikace tepla (například infrasauny).
Pokud se řídíte našimi tipy, a příznaky se přesto nelepší, nebo dokonce dlouhodobě zhoršují, vyhledejte lékaře.
Tipy pro spokojené nohy
V péči o těžké nohy nám mohou pomoci režimová opatření, kompresní léčba a některé přípravky například s obsahem flavonoidů.
- Pitný režim a vhodná strava – dodržujte doporučovaný pitný režim a vypijte alespoň dva litry vody nebo bylinného čaje denně. Pokud trpíte na otoky nohou, omezte sůl, ta totiž zadržuje vodu v těle.
- Pohyb – pokud máte sedavé zaměstnání, pravidelně procvičujte prsty u nohou pohyby směrem k sobě a od sebe nebo se na několik minut postavte na špičky, stimulujete tím lýtkové svaly. Nohy si protáhněte při každé příležitosti, při cestě na toaletu nebo v kuchyňce u kávovaru. Tok krve je vhodné podpořit pravidelným pohybem, jako je chození, běh, plavání nebo jízda na kole. Pokud trpíte nadváhou, úbytek váhy prospěje nejenom vašemu žilnímu systému.
- Chlazení a sprchování – kromě tradičního vyložení nohou nahoru (nejlépe i přes den), přináší velkou úlevu také jejich chlazení nebo sprchování střídavě teplou a studenou vodou pro zlepšení průtoku krve.
- Masáž – po osprchování můžete pokračovat masáží lýtek a nohou. Začněte u chodidel a pokračujte směrem nahoru přes kotníky a lýtka směrem nahoru. Úlevu a relaxaci zpříjemní použití oblíbených esenciálních olejů či krémů.
- Kompresní pomůcky – mnozí lidé (zejména muži), kteří trpí na těžké nohy, často otálí s vyzkoušením kompresních podkolenek a punčoch. Zdravotní punčochy podporují správnou funkci žilních chlopní a stabilizují krevní oběh. Účinek na proudění krve v žilách dolních končetin a úleva, kterou tyto kompresní pomůcky přináší těžkým nohám, oceníte nejen v létě při dlouhém cestování autem, autobusem či letadlem.
- Přípravky k aplikaci přímo na nohy – proti otoku a zánětu jsou účinné také látky ze skupiny venotonik s obsahem flavonoidů. Tyto přípravky rostlinného původu působí na cévní stěnu a přináší rychlou úlevu při bolesti a zmírňují otok unavených nohou. V dnešní době jsou dostupné přípravky, které lze aplikovat přímo na postižená místa v okamžiku, když nás trápí těžké nohy, ať už jsme v kanceláři, nebo v letadle. Flavonoidy, například diosmin obsažený v přípravu Diozzspray, zvyšují odolnost cév a pomáhají ke zmírnění obtíží a znovunabytí pocitu odpočatých, zdravých a svěžích nohou. Diozzspray obsahuje také panthenol a chladivý mentol.
Zdroje: