Také se vám dělají modřiny po odběru krve?

Kdo by to někdy nezažil: po odběru krve se vám v místě vpichu udělala modřina. Může být malá, ale může se rozlít až do velikosti dlaně.

„Místo po injekci jsem si na chvíli zmáčkla. Když jsem pak šla domů, ruka mě začala bolet a nemohla jsem ji ani narovnat. Večer se na ruce udělala modřina, nejdřív malá, ale brzo se hodně zvětšila. Teď je modřina přes celý vnitřní loket,” stěžuje si paní Jana.

Proč se po odběru udělá modřina?

Důvodů může být několik:

  1. Sestra vám žílu propíchla a krev se vylila do tkáně.
  2. Máte křehčí cévy a i malý vpich jehly žílu poškodí tak, že krev vytvoří modřinu.
  3. Často se dělají modřiny starším lidem, jejichž cévy už nejsou tak pružné a hojení je pomalejší. Žíla může v místě odběru prasknout nebo se vpich pomaleji zaceluje.
  4. Nejčastějším důvodem vzniku modřin bývá fakt, že jste po odběru nedrželi dostatečně dlouho místo odběru stlačené, takže se vpich nestačil zacelit a krev se vylila do podkoží.

Co dělat při odběru

  1. Dělají se vám snadno modřiny, je vhodné na to před odběrem upozornit sestru.
  2. Důležité je stlačit ránu v místě vpichu ihned po odběru a takto vydržet zhruba 10 minut. Modřina by se pak neměla vytvořit vůbec a nebo jen malá.

Co když už se modřina objeví

I když je modřina po odběru krve větší, nemusíte ještě panikařit. Pokud nebolí, během několika dnů se zmenšuje a její barva se postupně mění z tmavě modré na žlutou, nemusíte si dělat starosti. Tělo si s ní samo poradí.

Se zmírněním modřiny a rychlejším vstřebáním vám pomůže například mast Heparoid. Ta sníží srážlivost krve v místě pohmoždění a modřina se rychleji vstřebá. Heparoid koupíte v každé lékárně a klidně ho můžete mít i doma po ruce jako případnou první pomoc na jakékoliv modřiny.
Na postižené místo také doporučujeme dávat několikrát denně studené obklady. Ruka může bolet při úplném natažení ještě několik dnů. Modřina by se ale do dvou týdnů měla sama ztratit.

Pokud by se však modřina zvětšovala, hodně bolela, nebo by se v místě vpichu vytvořila zarudlá boule, teplejší než okolí, ihned navštivte praktického lékaře. Mohlo by se jednat o zánět vyžadující léčbu antibiotiky.

Nejnovější příspěvky

Téma

Modřiny

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

HEPAROID®

Prodělali jste úraz kloubů či měkkých tkání?