Tabu jménem hemoroidy

Hemoroidy jsou nejčastějším onemocněním konečníku, podle statistik trápí až 60 % populace. Jedná se tedy o poměrně rozšířené onemocnění. Od jiných se ale něčím odlišuje – nemluví se o něm. Pacienti se za něj stydí. Jak se podepisuje na psychice a jak se s jeho vlivem na ni vypořádat?

Hemoroidy se objevují v každém věku, dělí se na vnější a vnitřní, a de facto se jedná o deformaci cév shodnou s tou, která bývá známá pod názvem křečové žíly. Akorát vznikly v oblasti konečníku. V tomto intimním místě působí nejen fyzické nepříjemnosti, jako je bolest, svědění a štípání, krvácení a potíže s vyprazdňováním a hygienou, ale negativně se podepisují i na psychice. Jak? O tom jsme si povídali s Lucií Mačkovou, psycholožkou a vedoucí poradny pro rodinu v Ústí nad Orlicí.

Podle statistik hemoroidy trápí až 60 % populace. Máte zkušenosti s jednáním s pacienty, kteří na ně trpí?

Tuto problematiku u nás řeší klienti zcela výjimečně, myslím, že stále najdeme mnohem více sdílených zkušeností s tímto onemocněním v anonymních diskuzích na internetu než v psychologické ambulanci.

Vyhledá někdo služeb psychologa „jen“ kvůli hemoroidům, nebo se spíše stává, že pacient přijde s jiným problémem a později společně odhalíte, že jednou z příčin mohou být právě hemoroidy?

Není neobvyklé, že služby psychologa vyhledávají lidé s nějakým onemocněním, které negativně ovlivňuje jejich běžné fungování, a jejich prvotní zakázkou je věnovat se důsledkům, které onemocnění provází, či požadavek věnovat se tématu strachu z nemoci a podobně. V tomto případě bych však řekla, že se k tématu hemoroidů dostáváme oklikou. Například u maminek po porodu, které řeší svůj psychický stav, a když mluvíme třeba o fyzických změnách, na toto téma narazíme.

Jaké potíže mohou tedy na psychické úrovni spouštět právě hemoroidy?

To je u každého člověka velmi individuální. Někoho se psychicky téměř nedotknou, vnímá to jako prostý zdravotní problém, jiný je bude prožívat velmi intenzivně, třeba s pocity strachu, studu a tak podobně. Záleží na intenzitě problému, osobnosti člověka, jeho odolnosti a tak dále. Je to v podstatě podobné jako jakékoliv jiné onemocnění, při kterém člověk pociťuje intenzivní či dlouhodobou bolest. Je to obtěžující, únavné, neustále nám to připomíná, že máme nějaký zdravotní problém. Lidé s chronickým onemocněním, které provází dlouhodobá bolest, mohou trpět třeba i depresí.

Je jasné, že nepěkný útvar hyzdící řitní otvor v případě vnějšího hemoroidu může být věcí, za niž se dotyčný stydí, například před partnerem. Mohou se vnější hemoroidy stát překážkou v intimitě mezi partnery? Mohou se nějak negativně podepsat třeba na sexuálním životě?

Samozřejmě, jedná se o velmi citlivé téma. Lidé s tímto onemocněním se často za svůj problém stydí, takže to opravdu může sexuální život velmi komplikovat, jak u heterosexuálních, tak u homosexuálních párů.

Člověk se za viditelný vnější hemoroid může stydět v případě, že o něm ví. Může se ale stát, že pokud je hemoroid neaktivní a nebolí, netuší to. Pokud na to partner přijde, jak by to měl dotyčnému sdělit? A z druhé strany – pokud jsem tím, komu je ona informace sdělena, jak se s ní vyrovnat? Jak se zachovat?

Je třeba mít na paměti, že se jedná o běžné onemocnění, které může postihnout v podstatě každého, takže i když se o tom těžko mluví, je to nemoc jako každá jiná. Každá komunikace týkající se choulostivé záležitosti by měla být přiměřeně citlivá, partneři by si měli být oporou.

Vnější hemoroidy jsou viditelné. Mohou ztěžovat hygienu. Jak se tento fakt projevuje na psychice?

Opět je to velmi individuální. U některých klientů to ale může například vést k úzkostem nebo mohou být podráždění, popudliví, že jim onemocnění takto komplikuje život – pokud například musíte neustále kontrolovat, zda máte adekvátní hygienické podmínky, když jedete třeba na dovolenou.

Vnitřní hemoroidy viditelné nejsou, nemusí být. Přesto působí četné potíže. Jaké a jak se projevují na psychice pacienta?

Myslím, že je to podobné jako u předchozí otázky. Myslím, že se ale mohou objevovat i různé strachy a úzkosti, obavy o zdraví, zda projevy tohoto onemocnění nemohou být třeba příznakem nějakého vážnějšího zdravotního problému.

Proč se za hemoroidy vlastně lidé stydí? Je to zdravotní potíž jako každá jiná, navíc na místě, které není vidět – a v případě hemoroidů vnitřních ani obtíž vidět být nemusí vůbec. Tak proč se za ně stydí? Právě pro onen výskyt v choulostivé oblasti?

Řekla bych, že ano. Také samotné vyšetření hemoroidů lékařem může působit stud a strach, ačkoliv lékaři jsou na tato vyšetření samozřejmě zvyklí. V takových případech pomáhá, když lékař dopředu vysvětlí postup vyšetření a s pacientem jedná citlivě.

Co pacientům radíte?

Myslím, že je důležité, aby problém s hemoroidy řešili s odborníkem a dbali jeho rad a doporučení týkající se léčby i prevence. Ve chvíli, kdy člověk aktivně řeší svůj problém a může svůj zdravotní stav nějak pozitivně ovlivnit, neobjevují se tolik pocity bezmoci a sebelítosti, neboť pacienti svůj život aktivně ovlivňují. Důležitá je také podpora okolí. Pokud se pacient svěří třeba partnerovi, ten by problém rozhodně neměl bagatelizovat či zesměšňovat.

(kahá)

Zdroj:

  1. Rozhovor s Lucií Mačkovou, psycholožkou a vedoucí poradny pro rodinu v Ústí nad Orlicí

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.