Poruchy mikrocirkulace jako příčina žilních onemocnění – pomoci může speciální sprej

Chronická žilní nedostatečnost a problémy s ní spojené trápí až polovinu západní civilizace. Klasická léčba se obvykle zaměřuje na zpevnění žilních stěn. Příčinu nepříjemných projevů nedostatečnosti žil je ale nutné hledat již na úrovni mikrocirkulace (oběhu) krve.

Při chronické žilní nedostatečnosti dochází ke zvýšení žilního tlaku v dolních končetinách, a tedy ke zvýšenému napětí žilních stěn. V důsledku toho dochází nejen k městnání krve ve větších žilách, ale následně i při mikrocirkulaci. Mikrocirkulací rozumíme oběh krve, lymfy a tkáňové tekutiny uvnitř jednotlivých tkání.

Do tkáně krev přitéká drobnými tepnami, které následně vytvoří síť krevních kapilár, jež zajišťují látkovou výměnu a výživu buněk. Tyto kapiláry se poté spojí do žil, které odvádějí krev se zplodinami látkové výměny z tkáně, část krve je odváděna lymfatickými cévami.

Když dojde k poruše mikrocirkulace

Při poruše mikrocirkulace trpí tkáně nedostatkem kyslíku a živin. S touto poruchou se setkáváme také například při šokových stavech. V případě chronické žilní nedostatečnosti je selhávající mikrocirkulace odpovědná za hlavní funkční změny provázené nepříjemnými projevy tohoto onemocnění. Nesprávné fungování žilního systému a mikrocirkulace mají za následek rozvoj oxidačního stresu a zánětlivé reakce, které jsou základem pro rozvoj mikroedému (otoku) v okolí kapilár. Tento otok pak vytváří překážku k zajištění výživy buněk.

Mikrocirkulaci zlepšuje mikromasáž

Techniky mikromasáže mají pozitivní vliv na mikrocirkulaci a zlepšují tak odvádění odpadních látek z tkání, současně zvyšují přísun kyslíku. Lze je provádět různým způsobem – manuálně i například prostřednictvím ultrazvuku. V současné době je ale na trhu i speciálně vyvinutý sprej, který zajistí okamžitý efekt mikromasáže, proniká do hlubších vrstev pokožky a poskytne prakticky okamžitou úlevu od pocitu těžkých a unavených nohou. Jeho aplikace je navíc velmi snadná a dostupná pro každého. Zakoupit jej můžeme volně v lékárně pod názvem Diozzspray ve formě efervescentní pěny. Přípravek obsahuje diosmin, což je látka zpevňující žilní stěny, dále hojivý panthenol a chladivý mentol. Sprej je vhodné nejprve protřepat a poté krátce aplikovat přímo na kůži. Zbytek pěny se doporučuje vmasírovat do kůže směrem vzhůru, dokud se přípravek nevstřebá.

Odborníci se zabývají různými možnostmi ovlivnění mikrocirkulace, neboť její poruchy mohou vést mimo jiné k tvorbě sraženin na úrovni kapilár. Ty však mohou být počátkem tvorby sraženin ve velkých cévách a vést až k nebezpečnému hlubokému zánětu žil.

(tich)

  1. https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2005-3/poruchy-mikrocirkulace-u-chronicke-zilni-nedostatecnosti-47736
  2. https://zilniporadna.cz/clanek/chronicke-zilni-onemocneni-255
  3. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/mikrocirkulace
  4. https://www.stefajir.cz/mikrocirkulace
  5. http://www.provisage.cz/www-laser-clinic-cz/0/0/2/78
  6. https://www.cevy-zily.cz/nase-produkty/diozzspray

Nejnovější příspěvky

Téma

Žilní záněty

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

HEPAROID®

Prodělali jste úraz kloubů či měkkých tkání?