Téměř každé poškození tkáně se hojí jizvou, a to nejenom povrchově na kůži, ale také ve všech tkáních a orgánech. Jak pečovat o jizvu a co ovlivňuje její hojení, vám napoví následující devatero rad.
Pouze povrchová zranění se zcela zahojí, jakákoliv hlubší rána či poškození tkáně se hojí do jizvy – ta může být po delší době takřka neviditelná. Ať již je způsobená úrazem, nebo chirurgickým zákrokem, nebo vznikla po císařském řezu, či po prodělaném zánětlivém onemocnění, je důležité se o čerstvou jizvu starat.
Jak vzniká jizva?
Hojení rány probíhá ve třech fázích – zánět, tvorba nové tkáně a remodelace tkáně. Čerstvé jizvy jsou běžně načervenalé, lehce vyvýšené, případně svědivé. Poté co se vytáhnou stehy či svorky, odloupnou se strupy a jizva se zhojí (bez zarudnutí, známek bolesti nebo infekce), můžete jizvu začít masírovat a promašťovat. Postupem času se jizva mění, bledne a zplošťuje se. V některých případech v místě poranění zůstává pouze bledá linie.
Co ovlivňuje hojení jizev?
Jizva se v průběhu času mění, konečného stavu dosáhne za tři až šest měsíců, ale někdy i za dva roky. Hojení je individuální a nikdy nelze dopředu říct, jak bude jizva vypadat. Přesto existují faktory, které na to mají vliv:
- pozitivní – například jemnost pooperačního šití, kvalita ošetření rány, hloubka rány, regenerační schopnost těla, psychický stav, strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály,
- negativní – cukrovka, alergická reakce na použité léky a jiné prostředky, opětovné poškození, nevhodná strava, obezita.
Devatero rad pro péči o jizvu
- Udržujte jizvu v čistotě
Pro zhojení bez komplikací je klíčová důsledná pooperační péče o ránu, respektive jizvu. Místo udržujeme vlhké za pomoci vhodného obvazu dle doporučení lékaře. Při převazech ránu vždy nejprve očistíme fyziologickým roztokem nebo vodou (ne alkoholovými nebo jodovými roztoky).
- Nestrhávejte strup, neškrábejte ránu
Nechte hojení volný průběh a vyčkejte do samovolného odloučení stroupků a strupů.
- Vyhýbejte se slunečnímu záření, soláriu, sauně a chladu
Slunce a zvýšená či naopak snížená teplota mohou vést ke změně pigmentace rány a k její větší viditelnosti.
- Omezte sportovní aktivity, které způsobují natahování kůže
Tkáně potřebují pro zhojení čas, dopřejte jim alespoň šest týdnů.
- Nenoste příliš těsné oblečení
Těsné oblečení, především ze syntetických materiálů, může způsobit tření pokožky, které by mohlo rozrušit citlivou tkáň jizvy a vést k jejímu zarudnutí nebo ztvrdnutí.
- Nekoupejte se ve vaně
Po dobu několika týdnů si raději dopřejte krátké sprchy, ideálně vlažnou vodou. Používejte nedráždivé mýdlo (bez parfemace, mentolu, kafru, eukalyptu, citrusových výtažků). Ručník jemně přikládejte, na jizvu netlačte ani ji nedřete.
- Provádějte tlakové masáže
Zhojenou jizvu lze jeden až dva týdny po odstranění stehů nebo svorek a bez známek zarudnutí, bolesti či infekce začít masírovat tlakem prstu. Prst přitlačte tak, aby se nehtové lůžko odkrvilo, držte po dobu 30 sekund, povolte, prst posuňte (nepřejíždějte) po délce jizvy a postup opakujte. Tam, kde je jizva tvrdší, můžete lehce přitlačit. Čím častěji budete masáž provádět, tím lépe. Zkuste alespoň třikrát denně 10 minut.
- Promašťujte zhojenou jizvu
Pro optimální hojení jizvy je dobré kůži promašťovat a tím bránit jejímu přesychání. Již naše babičky potíraly jizvy vepřovým sádlem, relativně známé jsou také bílá vazelína, měsíčková nebo borová mast.
V lékárně jsou volně dostupné léčivé přípravky na bázi mastného krému k vnějšímu užití s obsahem heparinoidu – například Heparoid®. Tento léčivý přípravek snižuje v místě zánětu nebo úrazového pohmoždění srážlivost krve, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků (snižuje pocit napětí, tlumí bolest) a působí protizánětlivě. Před započetím užívání si pečlivě prostudujte příbalový leták.
- Věnujte pozornost možným komplikacím
Po šestinedělí je vhodné navštívit gynekologa, po chirurgickém zákroku jsou zpravidla naplánované pravidelné kontroly. Přesto pokud pozorujete silné krvácení, bolesti břicha a podbřišku, horečku, třesavku, otok nebo zčervenání jizvy, výskyt hnisu nebo jiného sekretu, neváhejte co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
(lexi)
Zdroje a použitá literatura:
Bartošová P. Doporučení po porodu císařským řezem – edukační materiál pro pacienty. Fakultní nemocnice Olomouc
Frey T. Jizva – mýty a fakta. Dermatol. praxi 2014; 8 (3): 118–122
Kudláčková M. Využití gelu s vyšší koncentrací heparinu v chirurgické praxi. Interní Med. 2007; 4: 198–200
Smičková E. Péče o jizvy. Med. Pro Praxi 2011; 8 (1): 31–33
PIL Heparoid. Dostupné na: prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/19638