- Úvod
- Krevní tlak
Krevní tlak
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jeden z nejčastějších zdravotních problémů. Trápí až kolem 30 % Čechů nad 20 let*. Je to závažný problém, který zvyšuje pravděpodobnost infarktu, mozkové mrtvice, selhání ledvin, poškození očí včetně oslepnutí, metabolického syndromu nebo i problémů s pamětí.
Hypertenzi se říká tichý zabiják. Mnoho lidí se totiž o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom včasné odhalení je předpokladem úspěšné léčby a předcházení komplikacím. A pak existuje spousta rad, kterými můžeme sami svůj krevní tlak alespoň přiblížit normálu.
Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá. Pokud ale většinou pobývá ve vyšších hodnotách, není to pro nás dobré.
Tlak se udává ve dvou hodnotách. Vyšší číslo ukazuje nejvyšší hodnotu tlaku, který je ve velkých tepnách, když se srdce stahuje a krev je pumpována ze srdce do tepen. Spodní hodnota udává nejnižší tlak v těchto cévách v době, když je srdce uvolněné.
Ideální tlak se u dospělého člověka pohybuje kolem 120/80. O vysokém krevním tlaku můžeme mluvit u hodnot vyšších než 140/90, pokud byly zjištěny alespoň dvakrát ze tří různých měření. Ideální tlak se ale mění i s naším věkem. Podívejte se do tabulky.
Normální tlak
Nízký tlak
Vysoký tlak
Kojenec
80/45
< 80/45
> 85/50
Větší dítě
110/70
< 110/70
> 120/80
Dospělý muž
120/80
< 100/60
> 140/90
Dospělá žena
120/80
< 100/70
> 140/90
Diabetik
130/80
< 110/60
> 130/80
Dospělý s onemocněním ledvin
110/80
< 110/60
> 120/80
zanedbaný vysoký tlak ve středním věku (45–65 let) může zvyšovat riziko vzniku demence v pozdějších letech?**
Krevní tlak může být na každé vaší ruce jiný. Proto je dobré změřit tlak na obou končetinách.
Lidé mívají v zimě tlak vyšší a v létě nižší. Nízké teploty způsobují zúžení cév, což vede k vzestupu tlaku.
**https://nakladatelstvi.portal.cz/casopisy/psychologie-dnes/88092/vliv-vysokeho-krevniho-tlaku-na-rozvoj-demence
V počátcích si člověk vyššího tlaku často ani nevšimne. Cítí se zdráv a nemoc ho nijak neomezuje. To je však zrádné, protože neléčená nemoc se dál rozvíjí. Postupně se mohou začít objevovat tyto příznaky:
Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí známé, ale vliv může mít:
- dědičnost,
- obezita,
- nadměrná konzumace soli,
- nadměrná konzumace alkoholu (nad 30 g alkoholu/den pro muže, nad 20 g/den pro ženy),
- stres,
- nedostatek pohybu,
- kouření.
krevní tlak můžou zvyšovat i běžné léky jako ibuprofen nebo medikamenty na chřipku s obsahem pseudoefedrinu?
Pokud málo spíte, může to mít špatný vliv i na krevní tlak.
Vysoký tlak může snížit i mazlení se psem nebo kočkou.
Pokud vás trápí vysoký tlak, měli byste začít u své životosprávy. Víc se hýbejte, nebo alespoň choďte na procházky. Zhubněte a jezte víc zeleniny, ovoce a nízkotučných mléčných výrobků. Na některá doporučení se teď podívejme trochu podrobněji.
1. Hýbejte se
Pravidelné cvičení pomáhá snižovat krevní tlak a bojovat proti srdečním chorobám. Doporučuje se věnovat se aspoň 2,5 hodiny týdně středně náročnému aerobnímu cvičení, třeba svižnější chůzi, nebo 1,25 hodiny týdně intenzivnímu cvičení – běhání nebo jízdě na kole či rotopedu.
2. Zhubněte
Každý kilogram navíc může zvyšovat váš krevní tlak. Dokonce můžete mít v těle příliš mnoho vnitřního tuku, aniž byste měli nadváhu. Pokud máte nadváhu a zhubnete i pouhá 2−4 kila, může vám to pomoci snížit tlak a zlepšit celkový zdravotní stav.
3. Snižte příjem soli
Sůl, přesněji sodík v soli, je známým nepřítelem krevního tlaku. Většina soli v našem jídelníčku ale nepochází ze solení, ale z průmyslově zpracovaných potravin – nejvíce masných výrobků nevalné kvality.Při nakupování proto čtěte údaje na výrobcích a hledejte ty s nízkým obsahem soli. Ideální denní příjem sodíku je 1500 mg. I taková drobnost, jako je omezení soli, už může krevní tlak snížit. Sůl ubírejte postupně a vaše chuť si na méně slaná jídla zvykne.
4. Jezte potraviny pro normální tlak
I když každému může pomáhat něco jiného, krevní tlak mohou pomoci udržovat v normálu tyto potraviny:
- některé omega-3 mastné kyseliny (DHA a EPA), které obsahují tučnější ryby, ořechy a rostlinné oleje,
- zelenina a ovoce: česnek, celer, okurka, cibule, červená řepa, grapefruity nebo banány,
- vláknina, například psyllium nebo obilné otruby,
- špenát, čínské zelí, kapusta.
5. Bylinkové čaje
Léčbu můžete podpořit také bylinkovými čaji. Zkuste meduňkový, zelený, mátový, případně ibišek, hloh, jmelí, chmel, kozlík, ženšen, řebříček nebo pampelišku.
6. Relaxujte
Pravidelná relaxace nebo třeba i jóga vám může pomoci krevní tlak přiblížit k normálu. Dlouhodobý stres naopak jeho hodnoty zvyšuje.
7. Draslík, hořčík, vápník
Draslík zmírňuje škodlivost sodíku. Čím více draslíku přijmete, tím víc sodíku vyloučíte močí. Skvělým zdrojem jsou banány, brokolice, batáty, kuře, hrášek, fazole, brambory a citrusy.
Vápník svědčí srdci a cévám. Dobré jsou mléčné výrobky, sýry, odkud se vstřebává snadněji, ale například i ve 100 g vařené brokolice je polovina denní dávky vápníku.
Hořčík napomáhá lepšímu proudění krve. Udržuje také rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, a tím napomáhá snižovat krevní tlak. Nejlepším zdrojem jsou ořechy a luštěniny, ale můžete ho koupit i ve formě tablet.
V našem novém díle Podcastu o zdraví jsme se věnovali problematice žil na dolních končetinách. Co se přesně děje v našem těle a jak dochází
Křečové žíly neboli varixy postihují velkou část populace, s větším zastoupením žen a obézních jedinců, a pozorujeme je zpravidla na nohách. Čím se liší od
Intimita a její hranice jsou individuální, přesto je málokomu příjemné svěřovat se s choulostivými zdravotními problémy svým blízkým, a co teprve někomu cizímu, jako je