Typické projevy
Chronické žilní onemocnění nohou nejsou jen známé křečové žíly. Pojďme se podívat na několik typických projevů, na které si lidé stěžují.
1. Josef V. (53 let): “Když dlouho stojím, nohy mi úplně ztěžknou a cítím v nich mravenčení. Večer mám občas křeče.”
Většina z nás podobné příznaky přehlíží a domnívá se, že jde jen o projev únavy. Mohou to ale být první signály chronického žilního onemocnění. Mezinárodní studie, která se zabývala tímto problémem, ukázala, že Češi první projevy onemocnění žil podceňují a na rozdíl od pacientů ze západní Evropy zajdou k lékaři až s onemocněním v pokročilejším stadiu. To je ale chyba, navštivte lékaře co nejdříve. Tím spíše se vyhnete větším komplikacím nebo je alespoň oddálíte.
2. Dagmar S. (57 let): “Někdy mi otékají nohy. Večer je to většinou horší než ráno.”
I krátkodobý otok nohou může být příznakem chronického žilního onemocnění. Dlouhodobý otok pak určitě není normální a brzo se může rozvinout ve vážnější komplikace. V každém případě byste měli i s otokem nohou co nejdříve navštívit lékaře.
3. Šárka H. (37 let): “V těhotenství se mi na stehnech objevily malé tmavé žilky, prý to jsou metličky. Ani po porodu ale nezmizely.”
Ženy si často myslí, že metličky neboli mikrovarixy jsou jen kosmetický problém. Jsou to ale už vlastně malé křečové žíly. Objevují se častěji u žen než u mužů, a to klidně už v pubertě. Často také se začátkem užívání hormonální antikoncepce. A i drobné metličky můžou rychle přejít v závažnější zdravotní komplikace.
4. Petr Č. (43 let): “Manželka mi pod kolenem objevila křečovou žílu. Sám bych si jí ani nevšiml, nijak mě nebolí, ani nedělá jiné problémy.”
Křečové žíly jsou už viditelným signálem onemocnění žilního systému. Můžou být dědičné, ale roli tu hraje i nezdravý životní styl. Máte problémy s křečovými žilami v rodině? Pak můžete mít chronické žilní onemocnění, i když zatím žádné příznaky na nohách nepozorujete.
5. Petra L. (49 let): “Na noze se mi udělal červený uzlík, bolí a na dotek je teplý.”
Pravděpodobně půjde o povrchový žilní zánět neboli flebitidu. Na nic nečekejte a hned navštivte lékaře, protože vám hrozí vznik nebezpečné krevní sraženiny.
6. Stanislav K. (68 let): “Pravou nohu mám několik týdnů oteklou a navíc se mi v poslední době na ní udělaly hnědé skvrny.”
Změna barvy kůže signalizuje závažnější stav chronického žilního onemocnění, který může přerůst až do bércového vředu. Ten se dlouho a špatně hojí a může se často vracet. Nejlepší léčbou je v tomto případě prevence, se kterou se nemusí stav vašich končetin tak rapidně zhoršit.
7. Květa W. (61 let): “Najednou mi otekla noha, bolí mě a je studenější než ta druhá.”
Tady je nutná okamžitá návštěva lékaře. Může se jednat o ucpání žíly krevní sraženinou – trombózu. Kůže na noze může být bledá nebo namodralá. Můžete mít i zvýšenou teplotu, silné bolesti v lýtku nebo tupou bolest v celé noze. Život ohrožující trombóza se může objevit i u lidí, kteří netrpí křečovými žilami, ale jsou například po operaci, úrazu a nebo jsou dlouhodobě omezeni v pohybu.