Léto je v plném proudu a v horkém počasí vám mohou častěji otékat dolní končetiny. Víte, že za otoky nohou se mohou skrývat i vážné zdravotní problémy, které vyžadují péči lékaře? V našem článku se dozvíte, kdy jsou pocity těžkých a oteklých nohou normální a kdy byste měli raději zbystřit.
Otoky nohou mají řadu banálních i vážných příčin. Pokud máte sedavé zaměstnání, strávili jste delší dobu v autě nebo celý den stojíte, mohou vám dolní končetiny přechodně otéci. Pokud se k tomu přidá teplé počasí a špatná obuv, můžete mít večer nohy jako konve. Do rána se tento stav pravděpodobně upraví.
Tyto potíže se častěji objevují u těhotných žen a lidí s nadváhou a někdy se mohou vyskytnout jako nežádoucí účinek některých léků. Otok na končetině může vzniknout i následkem úrazu či pohmoždění.
Jak předcházet běžným otokům?
- Při dlouhém sezení procvičujte pravidelně své nohy v kotnících.
- Pro rychlou úlevu od těžkých a unavených nohou noste při sobě Diozzspray.
- V případě dlouhého stání se na chvilku projděte.
- Nohy často pokládejte do zvýšené polohy. Na noc si je můžete vypodložit polštáři.
- Po náročném dni si dopřejte masáž nohou a chodidel.
- Udržujte se v kondici pravidelnou pohybovou aktivitou.
- Snažte se docílit optimální tělesné hmotnosti.
- Po úrazu či pohmoždění vám může přinést úlevu krém Heparoid, který snižuje tvorbu otoků a urychluje vstřebávání krevních výronů.
Otoky nohou jako příznak chronické žilní nedostatečnosti
U chronické žilní nedostatečnosti je porušen návrat žilní krve z končetin, což se může zpočátku projevit jako pocit těžkých a unavených nohou, zejména ve večerních hodinách. Jak žilní nedostatečnost postupuje, dochází ke zvýšenému tlaku v dolních končetinách a k hromadění krve v žilním systému. Na nohách se objevují křečové žíly a později se přidá i jejich bolest, případně noční křeče. Onemocnění pokračuje otoky dolních končetin, změnou barvy pokožky a postupem času může dojít až ke vzniku bércových vředů.
Chronická žilní nedostatečnost patří mezi civilizační onemocnění, její výskyt stoupá s věkem a častěji jí trpí ženy. Je to velmi rozšířené onemocnění, které postihuje až 50 % západní populace. Na příčinách jeho vzniku se podílí genetické faktory a dále zvýšená hmotnost, sedavé zaměstnání či těhotenství. Potíže se často zhoršují po dlouhém stání nebo v horkém počasí.
Ovlivnění příznaků chronické žilní nedostatečnosti
Stejně jako u běžných otoků je i při chronické žilní nedostatečnosti důležité vyvarovat se dlouhodobého stání či sezení a řídit se obecnými doporučeními. Její prvotní příznaky lze ovlivnit životosprávou, zdravou stravou a zejména pravidelnou pohybovou aktivitou. Cévní gymnastika, jízda na rotopedu nebo lehký běh zlepšují žilní návrat krve zpět k srdci. Své místo v prevenci obtíží má i nošení kompresních punčoch a tzv. venotonika, léky zvyšující odolnost a pružnost cévních stěn, např. přípravek Diozen. U pokročilých stadií přichází na řadu chirurgická léčba. Pro určení správné příčiny a nastavení léčby dlouhodobých otoků a přidružených potíží navštivte vždy lékaře.
Kdy otoky nohou znamenají vážné zdravotní problémy?
V případě relativně rychlého vzniku otoku zpravidla na jedné končetině se může jednat o uzavření hlubokého žilního systému krevní sraženinou, tedy hlubokou žilní trombózu. Přítomna bývá i bolest postižené končetiny. Komplikací tohoto vážného stavu je plicní embolie, což je život ohrožující stav, při kterém sraženina ze žilního systému dolní končetiny doputuje do krevního řečiště plic, které ucpe. V případě těchto obtíží vždy vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.
U lymfedému dochází k otokům končetin, protože tekutina není dostatečně odčerpávána lymfatickým (mízním) systémem. Nedostatečná funkce mízního systému může být zděděná nebo vznikne jako následek poškození mízních cév či uzlin. To se děje například po odstranění mízních uzlin z důvodu rakovinného bujení. U lymfedému je otok bezbolestný, později však mohou vznikat kožní komplikace, a proto je namístě tento stav řešit s odborníkem.
Mezi další vážné příčiny otoků nohou se řadí srdeční selhání, zánět srdečního obalu (perikarditida), jaterní cirhóza nebo selhání ledvin. Všechny tyto stavy je nutné řešit pod odborným lékařským dohledem.
(nit)
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/peripheral-edema#treatment
- https://www.angiochirurgie.cz/onemocneni-zil/chronicka-zilni-nedostatecnost/
- https://www.cevy-zily.cz/nase-produkty/heparoid